تاریخ : يکشنبه 12 دي 1395
کد 592

هر چادر عشایر یک کارگاه تولیدی

مدیرکل امور عشایر استان تهران گفت: ما معتقدیم هر چادر عشایر نمادی از کارگاه تولیدی و جلوه ای از اقتصاد مقاومتی است که نیازمند حمایت و توجه دولتمردان است.

سیروس نصیری در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان برنامه و بودجه استان تهران بودجه سال 95 اداره کل عشایر استان تهران را 5 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: علاوه بر این، میزان 1.5 میلیارد تومان هم از محل اعتبارات ملی به ما اختصاص داده شد.

وی افزود: اگر چه وضعیت بودجه ما نسبت به سال گذشته خوب است اما میزان تخصیص کم است و از این بابت گلایه دارم. دو ماه به پایان سال مانده و تخصیص در نظر گرفته شده برای ما ده درصد بودجه عمرانی است. این در حالی است که تخصیص عمرانی استان بالغ بر 50 درصد است. ما نسبت به سال گذشته یک پنجم تخصیص دریافت کرده ایم.

مدیرکل امور عشایر استان تهران با اشاره به شعار سال "اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل" اظهار کرد: باید به قشر تولید کننده عشایر توجه بیشتری شود. سال گذشته تولید کنندگان عشایر بالغ بر 65 هزار تن شیر و لبنیات، گوشت، محصولات زراعی و باغی تولید کردند. ما معتقدیم هر چادر عشایر نمادی از کارگاه تولیدی و جلوه ای از اقتصاد مقاومتی است که نیازمند حمایت و توجه دولتمردان است.

نصیری افزود: قشر عشایر درخواست زیادی از دولت ندارد اما افزایش تولیدات با کیفیت آن ها در گروه تامین سوخت، مسیری برای تردد و آب آشامیدنی است.

وی با اشاره به افزایش قیمت گوشت گفت: عشایر از جمله تولید کنندگان گوشت دام سبک در استان تهران و کشور هستند، این قشر 25 درصد تولیدات پروتئینی گوشت را تولید می کنند، بنابراین توجه به این قشر باعث تعادل در عرضه و تقاضا بازار مصرف گوشت می شود و باید زیرساخت های آن ها را فراهم کرد.

نصیری به طرح زنجیره تولیدات عشایر به عنوان پروژه اقتصاد مقاومتی اشاره و اظهار کرد: برای اجرای این طرح در سال جاری بالغ بر 15 میلیارد ریال تسهیلات بدون بهره با کارمزد 4 درصد و گردش 5 ساله در اختیار عشایر قرار دادیم. حدود 120 واحد پرواربندی دام سبک را افزایش ظرفیت داده و فعالیت آن ها را زیاد کردیم.