تاریخ : دوشنبه 12 بهمن 1394
کد 24

15 بهمن طرح آمارگیری استفاده خانوارها از «فاوا» آغاز می شود

طرح آمارگیری استفاده خانوارها و افراد از فاوا در سال 1394 از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از 15 بهمن ماه به مدت یک ماه آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران؛ طرح آمارگیری استفاده خانوارها و افراد از فاوا در سال 1394 در این سازمان در حال برگزاری است.

مرکز آمار ایران با هدف اجرای وظایف قانونی خود، طرح  آمارگیری" استفاده خانوارها و افراد از فاوا-1394"در کشور را به سفارش سازمان فناوری اطلاعات ایران به اجرا در می آورد و این طرح هر دو سال یکبار برگزار می شود.

فاوا مخفف اصطلاح فناوری اطلاعات و ارتباطات است که به زبان انگلیسی ICT  گفته می شود.

هدف از اجرای این طرح، محاسبه ضریب نفوذ اینترنت و برخی شاخص های بین المللی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح استان های کشور است.

با توجه به اهمیت شاخص ضریب نفوذ اینترنت که در زمره شاخص های MDG(اهداف توسعه هزاره) هم است و خلا اطلاعات در این زمینه جمع آوری اطلاعاتی که محاسبه این شاخص بین المللی را فراهم می سازد، بسیار ضروری می کند.

در حال حاضر ایران در میزان استفاه از خدمات اینترنت در جایگاه نود و دوم جهانی است و با آمارگیری مجدد در زمان معین قرار است که جایگاه و رتبه ایران در سال 2015 مشخص شود.

در این طرح با مراجعه مامور آمارگیری با خانوارهای تعیین شده پرسشنامه طرح به دو شیوه مصاحبه حضوری و خود اظهاری تکمیل می شود.

بر همین اساس و در راستای اجرای طرح کشوری مذکور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران دوره آموزشی 4 روزه را برای ماموران آمار برگزار کرده و این طرح قرار است به مدت یک ماه از 15 بهمن ماه تا 15 اسفند ماه در تمامی مناطق استان تهران انجام شود.

در این طرح که به صورت کاغذی و حضور ماموران آمار در درب منازل انجام می شود،  40 خانوار فهرست می شوند و از میان آنها 5 خانوار فرم های تعیین شده را با همکاری تکمیل می کنند.

اطلاعات جمع آوری شده در 16 اسفند ماه به مرکز آمار ارسال و نتایج نهایی در تیرماه سال آینده اعلام می شود که بر همین اساس رتبه جمهوری اسلامی ایران در استفاده از خدمات اینترنتی مشخص می شود.

انتهای پیام/